Yazılım Makaleleri
Turkish Arabic English German Russian

Unutulan MAC OS X Şifresini Sıfırlamak

Unutulan MAC OS X Şifresini Sıfırlamak
Olusturulan yeni bir şifreyi sonradan bir anda unutuvermek genellikle basimiza gelen birsey. Iste burada unuttugunuz MAC bilgisayarinizin şifresini nasil sıfırlayacaginizi anlatacagiz. MAC OS X kullanicilari bu konuda epey şanslıdır. Çunku; bu isletim sisteminde oldukca kolay yapilabilen bircok numara var.

Birinci Yol:

Yukleme CD si Kullanmak
Ilk metodumuz OS X in yukleme CD sini kullanmak. Cd mizi yerlestirip sistemi boot ettikten sonra gerekli dil ayarlarini girmeniz gerekiyor. Daha sonra OS X yukleme ortamini kendisi olusturacaktir. Sonrasinda hizmetler menusunden parola sıfırlama secenegine tiklayin. Simdi parolasını sıfırlamak istediğiniz kullanıcıyı açılır menüden secin ve yeni parolanızı oluşturun. 

Not: Eger butun ACL’leri sıfırlamak isterseniz aşağıdaki sıfırla butonunu kullandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden baslatin. Artik OS X sisteminize yeni şifrenizle giris yapabilirsiniz.

Ikinci Yol:
OS X’i Birinci Boot ile Kandirmak

Bir baska ve daha kolay şifre sıfırlama yolu ise, tek kullanıcı modu ile sistemi boot etmek ve ardindan birinci boot’un yapildigini OS X’e bildiren dosyayi silmek.
Sistemi tek kullanici modunda boot etmek icin bilgisayarı yeniden baslatin ve baslangic sesini duyduktan sonra Command tusuyla S tusuna ayni anda basili tutun.
Tek kullanıcı modunda başlattıktan sonra yapmanız gereken ilk şey girmek istediğiniz alanı yerleştirmek. Asagidaki komutla bu isi yapabilirsiniz;

sudo mount -uw /

Simdi OS X’e kurulumun daha önceden tamamlandığını söyleyen dosyayı sileceğiz.

rm -rf /var/db/.AppleSetupDone

Daha sonra gerçekten kullanisli bir komut kullanarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Reboot (Restart)

Sistem yeniden başladığında ilk sistem kurulumundan sonra cikan bir karşılama ekrani göreceksiniz.

Ilk iki sayfayı geçtikten sonra “Zaten bir MAC’a sahipmisiniz?” sorusunun olduğu bir sayfaya geleceksiniz. Burada “Bilgilerimi transfer etme” seçeneğini işaretleyin. Apple ID’nizi girin başlıklı sayfaya geldiğinizde Command tuşuyla Q tuşuna birlikte basın ve “Gec” tuşuna tıklayın. Simdi kendinize yeni bir Administrator hesabi oluşturun. İleriki sayfalarda geçtikten sonra son olarak “Tesekkur ederiz” yazan bir sayfayla karsılaşacaksınız. Yeni hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Sistem tercihleri” penceresini açın ve hesapları secin. Simdi şifresini sıfırlamak istediğiniz hesabi secin şifrenizi girin ve sıfırla butonuna tıklayın. Yeni şifrenizi ve isterseniz şifre hatırlatıcınızı girin. 

Makaleler

Adres Bilgileri


Resitpasa Caddesi Altıntas İs Merkezi
No : 55 / 41 Avcılar - İstanbul - Turkiye
Telefon : +90 (212) 509 13 18
Mobil : +90 (542) 747 37 57

Kısaca PCDATA..

Firmamız profesyonel teknik destek ve güvenilir satış sonrası hizmet anlayışı ile sektörde 30. yılına yaklaşmaktadır. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusun da, yüzlerce çözüm ortakları ve geniş distribütör ağı ile çalışmaktadır. Firmamız yurt dışından ithal ürünler getirerek, birçok ürünün distribütörüdür. Dünyada ki bilgisayar ve elektronik pazarın da, birçok markayı Türk insanının beğenisine sunan firmamız; Dünyada ki teknolojiyi devamlı takip ederek, en son çıkan ürünleri, müşterisine ulaştırmaktadır.. Devamı..

S5 Box